Projekt Krokus
Projekt Krokus je namenjen ohranjanju spomina na 1, 5 milijona judovskih otrok, umrlih v holokavstu, in na tisoče drugih otrok, žrtev nacističnih grozodejstev.
Nastal je na Irskem na pobudo združenja HETI (Holocaust Education Trust Ireland). Iz leta v leto je vključenih vedno več mladih iz vedno več različnih evropskih držav. Združenje mladim od desetega leta dalje podarja čebulice rumenih krokusov (žafranov), da jih posadijo in ohranjajo spomin.
Rumeni cvetovi krokusa ali žafrana spominjajo na Davidovo zvezdo, ki so jo bili Judje prisiljeni nositi pod nacistično oblastjo. Hkrati pa rastlina cveti proti koncu januarja, v času mednarodnega dneva spomina na žrtve holokavsta, ki je 27. januarja. Cilj in želja je, da bi v bližnji prihodnosti cvetelo več kot 1, 5 milijona žafranov.
S sodelovanjem v projektu Krokus se mladi seznanijo s tematiko holokavsta, prav tako pa se ozavestijo o nevarnosti rasizma ter vseh oblik predsodkov in diskriminacije. Spoznajo pomen vključevanja in spoštovanja vseh ljudi, ne glede na njihovo etnično pripadnost, motnje v duševnem ali telesnem razvoju, spolno usmerjenost ali versko prepričanje.
Naša šola se je vključila v projekt v lanskem šolskem letu. Tudi letos smo z devetošolci v korito pred šolo posadili žafrane in skozi celotno šolsko leto spremljamo njihovo rast. Ob svetovnem dnevu spomina na holokavst, 27. januarja, smo z devetošolci pripravili plakat. Obesili smo ga na pano ob vhodu v šolo, da smo tako celotno šolsko skupnost seznanili s projektom Krokus in njegovo tematiko. Ta dan smo tudi uro zgodovine v devetem razredu, namenili vsem žrtvam druge svetovne vojne v delovnih in koncentracijskih taboriščih.
Mentorica projekta: Petra Trošt